স্বস্তিকা- কোনো ভাল কামৰ আৰম্ভণি




মৃদুল কুমাৰ শৰ্মাৰ ব্লগ

কম্পিউটাৰ আৰু ম’বাইলত অসমীয়া লিখিবলৈ কেইটামান সহায়

 

এটা সময় আছিল যেতিয়া কম্পিউটাৰ বা ম’বাইলত অসমীয়া লিখাতো দূৰৰে কথা দেখা পোৱাতোও জটিল আছিল৷ পিছে সেই দিন আৰু নাই৷ এতিয়া প্ৰায় সকলো ধৰণৰ ডেস্কটপ বা লেপটপ কম্পিউটাৰ য’ত বিভিন্ন ধৰণৰ অপাৰেটিং চিষ্টেম ব্যৱহৃত হয় যেনে, মাইক্ৰ’ছফ্ট ৱিণ্ড’জ, লিনাক্স, এপল মেকিণ্ট’ছ, সকলোতে অতি সহজতে কিছুমান সঁজুলিৰ সহায়ত অসমীয়া লিখিব পৰা হৈছে৷ তদুপৰি সম্প্ৰতি বজাৰত উপলব্ধ বিভিন্ন ম’বাইল আৰু টেবলেটবোৰতো (মূলতঃ এণ্ড্ৰইড, আইফ’ন/ আইপেড আৰু ৱিণ্ড’জ ফ’ন) অসমীয়া লিখিবলৈ সঁজুলি সহজে উপলব্ধ৷

অসমীয়া লিখিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা লিখন সঁজুলিবোৰৰ উপৰিও অন্যান্য আনুষংগিক প্ৰয়োজনীয় আহিলা যেনে, অভিধান, প্লাগ্-ইন, ফণ্ট আদিও নিৰ্মিত হৈছে বিগত কিছুবছৰত৷

তলত তেনেকুৱা কিছুমান লিখন সঁজুলি আৰু আহিলাৰ নাম ডাউনল’ড লিংকৰ সৈতে দিয়া হ’ল৷ যদিও বজাৰত বহুতো সঁজুলি আছে, তলৰ তালিকাখন কৰোতে মূলতঃ সেইবোৰ সঁজুলি বাচি লোৱা হৈছে যিবোৰ সম্পূৰ্ণ বিনামূলীয়া আৰু অসমীয়া নিৰ্মাতাই সাজি উলিওৱা৷

★★★★



অসমীয়াত টাইপিং অভ্যাসৰ বাবে তলত দিয়া বাক্যটি লিখি উলিয়াইছিলো৷ এই বাক্যটিত অসমীয়া বৰ্ণমালাৰ সকলোবোৰ বৰ্ণ আৰু চিহ্ন আছে৷ লিখন সঁজুলি ইনষ্টল কৰাৰ পিছত হাত পকা কৰিবলৈ এই বাক্যটো দুবাৰমান টাইপ কৰি চাব পাৰে৷

”দিনত ইচকুলত কৰা উৎপাতৰ বাবে হেডচাৰৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰি ঘৰলৈ ঘূৰি অহাৰ পিছত ৰংমনে মাকে ৰন্ধা ঔ টেঙা আৰু ৰৌমাছৰ জোলৰ ব্যঞ্জনেৰে অন্নাসুৰ ধ্বংস কৰিবলৈ মজিয়াত ঢাৰি পাৰি বহিছিলহে মাত্ৰ, এনেতে ফেঁটীসাপ এডাল ঠিক সন্মুখতে দেখি থিয়জাঁপ এটা মাৰি ভৈয়াই খালে ঐ উসঃ, বুলি চিঞৰ এটা মাৰি সি বিস্ময় পঢ়ি ডাড়ি খুৰাই থকা ঋষি ৺অগ্নিশৰ্মাক মাতিবলৈ লৱৰি গ’ল যদিও চোতালৰ ঈশান কোণত ঊনৈশ বছৰীয়া মৃগাক্ষীয়ে ঝুমুৰ নাচি থকা দেখি লাজতে উভতি আহিল৷”


    ★ডেস্কটপ/লেপটপ কম্পিউটাৰৰ বাবে★


  • Microsoft Windows বাবে কী-ব’ৰ্ড 

        

    লাচিত ফ’নেটিক (Lachit Phonetic) 1.0

     Download: ZIP | EXE | Layout file | Installation Guide

     নিৰ্মাতা: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা

  • Apple iMac বা Macbook ৰ বাবে কী-ব’ৰ্ড

  • লাচিত (Lachit) 2.0

    Download: Zip | Layout | Installation Guide


    নিৰ্মাতা: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা

    অসমীয়া বৰ্ণমালাৰ ওপৰত মই কৰা এক গৱেষণাৰ ভিত্তিত এই বিশেষ কী-ব’ৰ্ডখন সাজি উলিওৱা হৈছে৷ এইখন এখন বিজ্ঞানসন্মত আৰু দক্ষ কী-ব’ৰ্ড৷ এই কী-ব’ৰ্ডখন এনেকৈ সাজি উলিওৱা হৈছে যে ইয়াৰ কোনটো ’কী’ ক’ত আছে মুখস্থ ৰাখিব নালাগে৷ তদুপৰি অন্য ফ’নেটিক কী-ব’ৰ্ডৰ নিচিনাকৈ ইয়াত এটা অসমীয়া বৰ্ণৰ বাবে দুটা বা তিনিটা ইংৰাজী ’কী’ দবাব নালাগে৷ এটা অসমীয়া বৰ্ণৰ বাবে মাত্ৰ এটা ইংৰাজী ’কী দবালেই হয়৷
    লাচিতৰ ডাউনল’ড সম্পূৰ্ণ বিনামূলীয়া৷ ফাইলটো ডাউনল’ড কৰি আনজিপ কৰিলে ভিতৰত থকা ফাইলত সংস্থাপন নিৰ্দেশনা পাব৷

    Based on my research on Assamese Alphabet, this special Keyboard has been designed and developed. Lachit is a scientific and efficient keyboard. In this keyboard one does not need to remember the key positions. Moreover, unlike the Phonetic keyboards, for typing one Assamese Letter, 2-3 keys need not be used.

    Download of Lachit is completely free. Please download the file and unzip it and you will find installation guide inside it.

    ডাউনল’ড কৰক


  • Lachit Text Sanitiser and Spell Rectifier

     Lachit Text Sanitiser and Spell Rectifier 3.1

     নিৰ্মাতা: ড° ভগৎলাল দত্ত, সূৰ্য্য বৰা আৰু মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা

     এই ছফ্টৱেৰটোৱে লেখা এটাত থাকিব পৰা বঙালী ৰ, যতি চিহ্নৰ ভুল, ণত্ব বিধি ষত্ব বিধিৰ ভুল, খাপ নোখোৱা   যুক্তাক্ষৰ, নিৰ্দেশাত্মক প্ৰত্যয় আৰু ৬৫০ তকৈয়ো অধিক সততে ভুল হোৱা শব্দ এবাৰতে শুদ্ধ কৰি দিয়ে৷

   এই ফাইলটো ডাউনল’ড কৰাৰ পিছত আনজিপ কৰি ডেস্কটপত ছেইভ কৰি ল’ব৷ চেনিটাইজ কৰিব বিচৰা ফাইলটো Text file (.txt) হ’ব লাগিব৷ docx ফাইল থাকিলে তাৰ ভিতৰৰ লেখাখিনি কপি কৰি এটা টেক্সট্‌ ফাইলত encoding UTF-8 কৰি ছেইভ কৰি ল’ব৷


    ★ম’বাইল আৰু টেবলেটৰ বাবে★


  • Android ম’বাইলৰ বাবে কী-ব’ৰ্ড

  • লাচিত (Lachit)

    উপলব্ধ স্থান: Google Play Store | Search Keywords: Lachit, Assamese keyboard, Assamese

    নিৰ্মাতা: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা

    লাচিত পেড (Lachit Pad)

    এই পেডটোত লিখি বা অইন ঠাইত লিখা লেখা কপি কৰি আনি বানান শুদ্ধ কৰিব পাৰি৷

    উপলব্ধ স্থান: Google Play Store

    নিৰ্মাতা: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা

  • iPhone/ iPad ৰ বাবে কী-ব’ৰ্ড
  • লাচিত (Lachit Assamese)

    নিৰ্মাতা: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা আৰু অমৰজ্যোতি ডেকা

    এই এপ্‌টি Apple App Store ৰ পৰা বিনামূলীয়াকৈ ডাউনল’ড কৰিব পাৰিব৷ App Store ত গৈ Lachit বা Assamese keyboard বুলি সন্ধান কৰিলেই বিচাৰি পাব৷

    Privacy Policy of Lachit Assamese




    ★ব্ৰাউজাৰ প্লাগ্-ইন★



  • Mozilla Firefox, Thunderbird ৰ বাবে বানান পৰীক্ষক প্লাগ্‌-ইন

  • লাচিত (Lachit)

    ডাউনল’ড কৰক

    নিৰ্মাতা: ভাষা সাহিত্য সন্মিলনী, অসমৰ হৈ বিতোপন দাস৷ সহযোগী: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা

  • Google Chrome ৰ বাবে শব্দৰ স্বয়ংক্ৰিয় পৰামৰ্শদাতা প্লাগ্‌-ইন

  • চিলাৰায় (Chilarai)

    ডাউনল’ড কৰক

    নিৰ্মাতা: ভাষা সাহিত্য সন্মিলনী, অসমৰ হৈ বিতোপন দাস৷ সহযোগী: মৃদুল কুমাৰ শৰ্মা


    ★অভিধান★


  • খ) অফলাইন অভিধান
  • ::ডেস্কটপ/ লেপটপ কম্পিউটাৰৰ বাবে::

    শব্দ অভিধান (Xobdo Dictionary)

    ::ম’বাইল বা টেবলেটৰ বাবে::

    ১)   অসমী (Axomi)

    এই অভিধানখন Google Android, Apple iOS আৰু Microsoft Windows Phone সকলোৰে বাবে উপলব্ধ৷ উপলব্ধ স্থান যথাক্ৰমে- Play Store, App Store আৰু Windows Phone Store

    ২)   শব্দ অভিধান (Xobdo Dictionary)

    এই অভিধানখন Android ৰ বাবে উপলব্ধ আৰু ইয়াক Google Play Store ত পাব


মতামতসমূহঃ

comments powered by Disqus